V digitálním světě může být zjištění vlastníka domény užitečné z mnoha důvodů – od obchodních nabídek, přes řešení sporů, až po osobní zvědavost. Naštěstí existují nástroje a postupy, které Vám pomohou odhalit, kdo stojí za konkrétní internetovou adresou. V tomto článku se podíváme na způsoby, jak zjistit majitele domény.
Využití WHOIS databáze
WHOIS je veřejná databáze, která uchovává informace o registraci domén. Když někdo zaregistruje doménu, musí poskytnout kontaktní údaje, které se obvykle zobrazují v WHOIS vyhledávání.
Postup pro CZ domény
Náhled do registru českých domén zajišťuje CZNIC. Po příchodu na web zadejte hledanou doménu do „Vyhledávání registru“ ve tvaru domena.cz.
Po odeslání dotazu se Vám zobrazí výpis dostupných informací o doméně, kde kromě držitele (proklikem na něj zjistíte detailnější informace) doménu můžete zjistit i informace jako jsou:
- datum registrace domény
- datum expirace domény (do kdy je zaplacená)
- kontakt
- registrátor (společnost, která zajistila registraci)
Ostatní domény
CZNIC pracuje pouze s databází českých domén, hledáte-li majitele jiné domény, je potřeba najít buď místního provozovatele registru domén (u SK domén je to SKNIC), nebo využít služeb, které prohlížejí kompletní databázi domén. Tou je například https://who.is. Ve výsledku vyhledávání pak pod „contact„, „org“ „name“ a „adress“ zjistíte informace o majiteli domény.
Alternativní metody
Pokud WHOIS vyhledávání není úspěšné (některá data může majitel domény skrýt), můžete zkusit několik alternativních přístupů:
- Kontaktní formulář na webu: Pokud je doména spojena s aktivní webovou stránkou, může být možné kontaktovat majitele prostřednictvím kontaktního formuláře nebo e-mailu uvedeného na stránkách.
- Právní cesty: V případě sporů nebo právních problémů může být možné získat informace prostřednictvím právního požadavku.
- Pohled od historie webu: Pomocí Wayback Machine lze zobrazit jak vypadal web v minulosti. Zde je možnost najít historické kontaktní informace.
Zjištění majitele domény může být přímé nebo vyžadovat trochu detektivní práce, zejména v éře GDPR. V případě, že standardní metody selžou, mohou alternativní přístupy poskytnout cenné vodítko k odhalení identity majitele domény.