Pumpujeme z Vás peníze vs. Touha po slušnosti a radosti

Nastražit past. Namazat medík kolem pusinky. Chytit do klece a zamknout. Nakonec zahodit klíč.

Toto je standardní chování IT firem. Applem počínaje, kde toto chování budiž zdokumentováno nutností ke každému modelu kupovat zvláštní kablíček za stovky až tisíce korun z důvodu nekompatibility a starým modelem Microsoftu, který se snažil o maximální nekompatibilitu IE6 konče.

Že je tomu již mnoho let co bylo IE6 v provozu? Chování těchto firem se mění těžko. Primární motivací je onen medíček kolem klientových úst.

Ale jako v každé pohádce existuje zlo, existuje vyrovnávací strana dobra. Lidé, kterým nejde o klec, ale kteří naopak ctí svobodu.

A to jak datovou svobodu, kdy neodevzdáváte data, kde zástupcem budiž Matomo analytika webu plně pod Vaší kontrolou, tak svobodu produktovou. Svobodu, kdy software patří skutečně Vám.

Věděli jste, že podle licence Windows si nemůžete ani změnit takzvaný splash screen? Čili bootovací obrazovku s logem oken? Jedná se totiž o porušení licence. Windows Vám nepatří. Zaplatili jste si za software, který ale ve finále není Váš. Protože s ním nemůžete dle licence téměř nic dělat. Nemůžete do něj zasahovat, modifikovat ho a v důsledku musíte být otrokem Microsoftu.

A takto se budují nekonečné penězovody do kapes těch, kteří by primárně měli sloužit svým produktem. Jelikož se na software špatně sahá, tak toto lidé akceptují.

Líbilo by se vám, kdyby nešel modifikovat motor ve Vašem autě? Kdybyste si již navždy museli kupovat 4x předražené pneumatiky a to jedině od výrobce vašeho auta?

Příklad s autem je pro lidské mozky těžko pochopitelný. Na poli software a IT hardware se toto děje dnes a denně. Existuje ale protiváha. A tou je otevřený software. Navždy Váš. A tím je skutečně myšleno Váš. Bez kompromisů. Můžete jej dokonce prodávat. Takto jsou postavené licence.

Otevřenost vs medíček kolem úst a klec. Jakou cestu si vyberete?

Sdílejte, ať je nás víc!

Kontaktujete nás.

Rádi poznáme Váš projekt a umíme se pro Váš záměr nadchnout.

info@apertia.cz

+420 772 727 746

Zadejte email a telefon
Ozveme se Vám

Každý týden posíláme novinky ze světa WordPress, webů, eshopů a zajímavostí. Dejte nám svůj e-mail a získávejte novinky také.