#2 IT podcast: Open Source ve státním sektoru

#2 IT podcast: Open Source ve státním sektoru

WPDistro
WPDistro
#2 IT podcast: Open Source ve státním sektoru
Loading
/

 

Dnešní téma je proč využívat Open Source ve státním sektoru a mám hned první otázku.

Proč si myslíš, že by ve státním sektoru měl být nasazen pouze Open Source a zdůraznila bych slovo POUZE. Jestli si myslíš, že by tam mělo být třeba i nějaký Closed Source.

 

Tak, já si myslím, že stát by měl výhradně používat Open Source řešení a to z jednoduchého důvodu. Protože v roce 2021 software z principu není izolovaný, čili to není krabice, kterou si někam postavím, jak to bylo v roce 1999, kdy se softwary nepřipojovaly do internetu a to byla éra toho tvrdého Closed Source, kdy Open Source téměř nikdo neznal. Až na nějaký akademiky a to všichni seděli u Windows, který téměř neměl internet a tím pádem bylo každému jedno, co ta věc dělá, protože byla zavřená někde pod stolem v krabici.

V současnosti se veškerý software, nebo z 90%, někam připojuje. A to kam se připojuje, co to tam posílá, kdy to tam posílá to se u Closed Source systému dá zjistit jen částečně, kdy ale už ne co a už vůbec ne proč. To je jeden aspekt.

A další aspekt je, že zamykání firem, čili nějakých třetích stran, zamykání státu od firem IBM, Microsoft a podobných, tak v případě IBM se stát stal vydíratelným díky kauze nasazení softwaru pro finanční úřady, kdy máme od roku 1991, my máme snad nejhorší a nejstarší software na řízení finančních úřadů.

Já myslím, že to jde do teď, že se to pořád vypořádává a je to ten nejhezčí příklad, toho, co se pak děje, když nějaká firma dodá Close Source software 30 let téměř z toho těží enormní peníze a nechce to ani státu předat. Jo a jde to i krásně vidět na licencích Windows, to je další příklad.

Windows totiž nejsou Vaše, Windows i když si koupíte nebo si je koupí stát, tak pořád patří Microsoftu a ani se do nich nesmí sáhnout, protože tím porušuje licenci, to málo lidí ví. Čili Open Source má mnoho aspektů a je to na delší vyprávění.

 

Existuje alternativa v Open Sourcu? U všech těchto systémů o kterých třeba mluvíš? Ať mluvíš o IBM, tak existuje vlastně stejně kvalitní alternativa?

 

Proti IBM zas toho tolik nemám, protože ta firma se zabývá třeba enormně složitými věcmi a pak je i faktem, že 40 let ručí za hardware. Jejich primárním účelem je vyrábět hardware, a ať si u toho zůstanou, protože i to se už dá řešit jinak. 40 let v IT ručí za nějakou mašinu, to si nikdo neumí ani představit. Tolik let mi ještě není a oni i tak starý stroje udržují. Takže ať je udržují, je to enormní práce a má to nějakou přidanou hodnotu.

Ale firmy typu Microsoft, který se zabývají výhradně Closed source řešením, tak ke všemu už teď existuje alternativa, ale hlavně v intencích státu a státních peněz, které se za to vydávají. Já jsem hodně proti tomu, abychom dávali 100 milionů za formulář na sčítání lidu, protože za těch 5 let nebo za 10 to dáme znovu tu částku a kdyby to byl Open source, tak pouze ty kódy poupravíme a nebo je to už hotový jako analýza. K tomu si sednou nějaký mladý kluci a bude je vést nějaký starší architekt…….

 

Existuje v Open Source adekvátní řešení např. I pro systémy na finančních úřadech a nebo i jinde?

 

Hm, u takhle velkých řešení je úroveň státu pro deset milion lidí, kde jsou třeba stovky milionů záznamů v tabulkách, tak tam to začíná u databází a jako dlouhou dobu byl považován Oracle za jedinou použitelnou databázi. Ale to v roce 2021 už vůbec neplatí, protože Facebook běží na databázi MySQL která je nejznámější Open Source, on se dá používat i pod Gallera cluster a na nějaký mnohem pokročilejší funkce je potřeba tam mít zkušenější lidi, ale Oracle je poměrně drahá databáze, která stojí milion korun na jedno jádro za jeden rok za licence a dá se tomu konkurovat ve všech směrech, protože se to používá v mision critical bankách, jsou na to studie a databáze se dají nahradit, samozřejmě postupně a tam to začíná.

A potom nějaký zobrazování nad těmi databázemi, tak tam už všechno běží přes browsery, a mělo by to všechno mít webový interface, protože ten je nejrozšířenější. Žádný tlustý klienty, jak se to pořád ještě určitě drží. No ne jenom na těch finančních úřadech, ale myslím, že na spoustě úřadů budou mít nějaký tlustý klienty. Všechno by mělo mít webový rozhraní, mělo by dojít ke standardizaci a k tomu výhradně slouží Open Source protože tam standardy dodržují.

Čili ano, nahradit se to dá. A kdyby se to nedalo nahradit, tak za ty peníze, co píšeme ty softwary closed source, bychom bez problému mohli napsat v Open Source.

 

V Německu to zkoušeli, někdy v roce 2012 nasadit Open Source do státní správy, ale nakonec se vrátili zpět k Windows. Tak se chci zeptat, co si o tom myslíš a jestli o tom máš třeba víc informací.

 

Tam myslím docházelo k problémům v kompatibilitě, protože lidi nosili pravděpodobně samé Wordy a Excely, a oni měli asi problémy to otevírat, protože se to formátování rozhazovalo, ale byl to rok 2012 a my jsme v roce 2021, Open Source software se rozvíjí skutečně rychle a podle CMBC a jejich komentářů od roku 2019 a ještě dřív před tím to byly roky Open Source a ten Open Software začíná převládat.

Pomalu ale jistě, proto Microsoft koupil GibHub, protože v jejich intencích jak je něco open tak chtějí všechno, tak si koupili největší Open platformu na sdílení Open Source kódu, takže v roce 2021 si myslím, že by se to dalo zrealizovat mnohem snáz a taky ty přístupy jsou jiný, protože se mění myšlení lidí a Open Source by se měl nasazovat jinak, mělo by se to dělat po částech. A ne, že se přijde někam s velikým elektronickým blokem a nakáže se všem úřadům, od 1.1.2022 používáte Open Source. Tak se z toho všichni zblázní.

Prostě pomalu, po úřadech, po malých částech, od těch nejjednodušších na těch vesnicích, pomalu to začít měnit a ne všechno najednou a hurá akce a všechno se rozbije. To už všichni víme, že to takhle v softwaru nefunguje. Takže rozumněji to dělat a myslím si, že by to takhle šlo, protože je rok 2021 a všechno je jinak.

 

A software jde asi nejrychleji, mohu to takhle říct?

Tak software, ten se pravděpodobně rozvíjí nejrychleji, protože je tam vidět ten obrovský počet lidí z celý planety, kteří kolaborují v Open Source, protože si sdílejí kódy a učí se jeden od druhého, protože se nepřevynalézá kolo a navíc na konceptech člověka z Brazílie, člověk z Německa může něco postavit a člověk z Francie k tomu dodá plugin a člověk z Izraele k tomu dodá další subsystém a propojí to s jinou databází a to aniž by se viděli.

Čili u Open Sourcu třeba odpadá project management, protože ty lidi, kteří to tvoří, mají project management už pod kůží, jinak by to vůbec nemohli dělat, protože by jim to padalo a nebylo by to použitelný. Oni musí dodržovat standardy a jinak věci nefungují.

A tím pádem odpadá aspekt project managementu, protože se všichni snaží dělat tu nejkvalitnější možnou práci a aby se nestyděli to vystavovat na GibHub, protože to je jako když umělec namaluje obraz a vystavoval by nějaký paskvily, tak se mu všichni vysmějí. V tom Close source je to každému jedno, to si firma někde nasyslí a maximálně šéf zbuzeruje své podřízené za to, že tam nepíšou hezký kódy, ale když to programátor, což je jeho vášeň, vystaví někam, a ty lidi by se mu potom smáli, tak to si nedovolí.

 

Co si myslíš o Open Source školství?

Ve školství pracuje 160 000 lidí, jestli si to dobře pamatuji a tzn. že se musí platit 100 000 licencí Windows a 100 000 síťových nástrojů pro Windows a aktivdirectory a já nevím co všechno a přitom školy by měly všechny pracovat na Open Source už jen proto, že nemůžu nutit studenty, aby mi odevzdávaly práci ve Wordu.

To mě kdysi upozornil kolega, když jeho žena musela na vysoké škole odevzdávat práce ve Wordu, výhradně, jinak jí to nebraly. To je jako bych Vás nutil jezdit do školy výhradně Škoda Superb, nebo spíš Škoda auto a pokud byste přijeli něčím jiným, tak Vám řeknu, že jste neudělali zkoušku. To je naprosto to samý.

Vybral jsem si jednu firmu, beru to v jednom standardu, nic jiného neberu a tohle všechno pramení z toho, že Bill Gates a Microsoft zruinoval myšlení lidí, co je to počítač. V roce 1991 si všichni mysleli, že je počítač doc a následně Windows a doteď si lidé myslí, že neexistuje nic jiného než práce na počítači = ovládání Windows a klikání dvojkliky na ikonky.

Přitom už si částečně zvykají na androidy a někteří mají Macy, takže už se to trochu rozvolňuje, ale škola nemůže nutit někoho, když si lidé teď představí, že bych Vás nutil všechno odevzdávat v Mac formátu, oni tam mají taky Office, ale kdyby měl Mac taky nějaký formát jako Apple, tak by se asi lidi začali bouřit, proč by si měli kupovat zařízení za 30 a víc tisíc a je to úplně analogický k tomu, když Vám nutím odevzdávat něco ve Wordu nebo ve windowských formátech.

Prostě preferuji výhradně jednu firmu, ať už vědomě nebo nevědomě. Já si myslím, že spíše nevědomě, protože ty lidi neumějí otevřít žádný jiný formát, ale všechno tohle se dá řešit a školy by měly běžet jenom na Open Sourcu. Protože tam ten aspekt, že je to zadarmo, že k tomu má přistup každý student bez omezení, hraje velkou roli.

Teď se zrovna o tom mluví, že mnoho dětí nemá přístup k počítačům a technologiím, takže si museli koupit laptopy a nedejbože si museli kupovat softwarový vybavení. Já nevím přesně, kolik stojí licence Windows, stojí okolo 2 tisíc, i když se dají sehnat levněji klíče a stejně jako office, pokud si chci vše kupovat originálně, tak ty softwary stojí peníze, jsou zavřený a ty děti si nejen musely koupit laptopy, ale i softwarové vybavení.

Takže tohle všechno se dá nahradit nějakýma Chrombookama, pro děti ve všech školách, od základních po vysoké. a ten ChromBook v ekosystému školství by měl jen prohlížeč a veškeré věci by byly online, protože tak to má být v roce 2021.

Vše by bylo otevřené a přístupné všem školám a případně všem modifikacím. Pokud by stát a lidi měli zájem dělat věci dobře, tak by se vyvinula platforma, nějaký základ – budeme tomu říkat Framework, jak se tomu říká v programování, nebo by se použil nějaký stávající, protože existují learning frameworky a nejen na to, ale i na známkování, ale byly nějaký centrální a samozřejmě že spoustě škol by to nevyhovovalo, protože žádný dvě nejsou stejný určitě, ale mají přístup ke kódům a modifikacím.

To znamená, já nejsem proti prodávání Open Source, protože ho sám prodávám, ale ty programátory musí někdo zaplatit, ale je to řádově rychlejší, levnější, otestovanější, protože to stojí na otevřených databázích MySquel elastik, pokud by tam byla spousta dat. To je už teď vedlejší, ale škola z Prahy by si vyvinula svůj vlastní modul a škola z Brna by si vyvinula svůj brněnský modul, protože ty systémy se z principu dělají modulární, mají pluginy, takže by to ve finále vyhovovalo každé škole přesně na míru, ale byla by to centralizovaná platforma, která by měla stejné datové formáty, tzn. že stát by si z toho mohl nechat dělat mnohem snáz reporty, protože by bylo vše standardní a nikdo by se tomu nedivil.

 

Studenti by všichni měli Libre Office, popřípadě Libre Office školní verze.cz a ty office se chovají celkem slušně. Myslím, že pro školní systém to stačí a dokonce i někteří studenti jsou fakt nadaný.

Máme tady nějaký v týmu a jsou schopní do těch softwarů dopsat kusy kódů, protože se zrovna nudí měsíc a nechtějí koukat na youtube, tak by si mohli modifikovat kódy, dokonce by to mohli mít jako školní projekty a i tak spoustu Open Source věcí, včetně linuxu vznikla. Jako nějaké intence na vysokých školách, proto se tak i jmenují. Celé školství by mělo být povinně na Open Sourcu, stejně jako stát, celá státní infrastruktura, a to z důvodu bezpečnosti, protože do věcí, do kterých vidím a ze kterých data neodevzdávám firmám, jako že si dokážu představit, že veškerá data o našem státu jsme odevzdali firmě Microsoft, i když ta se samozřejmě nemá dívat do dat, určitě podepisují, že se do toho nedívají, ale realita bude kdovíjaká.

Takže to je asi stejné jako se Shoptet nedívá do dat všech shopů , které u něj běží, takže asi tímto způsobem bychom to měli jako lidi řešit, protože dochází k synergii a pokud něco vyvíjím pro jednu instituci – pro finanční úřad v Ostravě, tak jsem vyvinul pro všechny finanční úřady, aniž bych si nárokoval 10000x tolik peněz, protože všechny ty úřady budou mít přístup k tomu kódu, dokonce i to v nějakých státech funguje, myslím, že v USA musí být nějaká část systému Open Source, možná v Maďarsku, Estonsku se lidé snaží myslet do budoucna tolik dojit stát na IT zakázkách. ….

 

U každé otázky jsou odpovědi zkráceny. Přepis tedy není 1:1 mluveného slova.

Proč by měl být Open Source ve státním sektoru?
Protože systém není izolovaný, tak jak tomu bylo v roce 1999, kdy to byla éra tvrdého closed source a všichni seděli u Windows, který téměř neměl internet.

V současnosti se většina SW někam připojuje. A u closed source systémů se dá pouze částečně zjistit, kdy se kam připojuje. Ale už né co a proč odesílá. A to je jeden aspekt, proč by měl být ve státním sektoru OS.

Zamykání firem, čili nějakých třetích stran (zamykání státu), ať už od IBM, Microsoft nebo Oracle. Kdy u IBM jsme se stali vlastně rukojmím, protože naše finanční správa má snad jeden z nejstarších systémů, někdy od roku 1991, 30 let z toho těží obrovské peníze a nechce to vlastně ani státu předat.

 

A to jsou jenom malé příklady toho, proč by měl #stat pracovat výhradně s #opensource SW.

– Vše je předatelné
– Systémy se vyvíjí pak jenom jednou, např. pro nemocnici v Brně se udělá systém a stejný se pak použije pro nemocnici v Praze.
– Snižují se tím náklady
jednoduše se inovuje, napojuje na nové systémy
– Nedrží nás žádná společnost jako rukojmí

 

 

Sdílejte, ať je nás víc!

Kontaktujete nás.

Rádi poznáme Váš projekt a umíme se pro Váš záměr nadchnout.

info@apertia.cz

+420 772 727 746

Zadejte email a telefon
Ozveme se Vám

Každý týden posíláme novinky ze světa WordPress, webů, eshopů a zajímavostí. Dejte nám svůj e-mail a získávejte novinky také.