Modularita WordPressu je jednou z velmi oblíbených vlastností tohoto Open Source CMS. WordPress obsahuje obrovskou knihovnu pluginů, které jsou dostupné na klik. Má to svá pro i proti. Díky jednoduché dostupnosti pluginů se často stává že nový uživatelé na vše stáhnou nový plugin, často aniž by se ujistili jestli už jeho pluginy tuto funkci náhodou neumí. Na druhou stranu jsou pluginy které dle našeho názoru na webu nesmí chybět. Náš článek na 5 nejužitečnějších pluginů pro WordPress vychází také toho z jak moc jste pokročilí v práci s WordPresem a k čemu má vytvořený web sloužit.
SEO plugin
SEO plugin za Vás sice neudělá všechnu práci, ale dokáže kontrolovat známá pravidla pro dobrou optimalizaci. Umožní Vám pohodlně editovat titulek, popis a náhledový obrázek jak pro vyhledavače tak často i pro sociální sítě. Dokáže také vytvořit sitemap webu a RSS kanál a vyloučit určité stránky nebo typy stránek z vyhledávání (indexace vyhledavačů). Některé SEO pluginy, často až v placené verzi, umí nastavit přesměrování, spolupracovat s Google Search Console a tím monitorovat chyby 404 a vytvářet přehledy klíčových slov.
Builder
Chcete-li vytvořit skvělý vzhled a nemáte znalosti CSS (HTML a JS) je nejlepším řešením využít builder. V čem je lepší než kódování webu? Právě v tom že není třeba vůbec kódovat! Většina nejlepších page builderů fungují na principu Drag & Drop, jsou uživatelsky přívětivé a často na ně najdete na internetu mnoho návodů od prvních kroků po pokročilé praktiky. WordPress obsahuje vlastní builder Gutenberg. Pokud Vám nestačí – možností je více, v knihovně pluginů najdete mnoho dalších jako je Elementor (náš oblíbený), WPBakery, Oxygen nebo Divi (ten se prodává jako šablona webu). U složitějších webů nebo e-shopů se pak hodí propojení s dynamickým obsahem, jež některé buildery umožňují .
E-shop
Tvorba e-shopu na WordPress se neobejde bez pluginu, který všechny funkce e-shopu obstará. Základní proces objednání obstará jeden plugin. Prohlížení produktů, přehledné rozřazení do kategorií, filtr , nastavení dodací adresy, kontrola košíku, objednání a příchozí email. Dodací metody, propojení s platební bránou, faktury a pokročilé automatizace už je třeba řešit odděleně, až už celým pluginem nebo krátkým kusem kódu. Nejrozšířenějším je WooCommerce.
Snippety
Pro lajka který se nebojí kódu je vhodný plugin pro správu snippetů. Snippety jsou krátké kousky kódu, které zajišťují nějakou funkcionalitu. Standardně se zapisují přímo do šablony a pokud nemáte takzvanou „Child Theme“, tak se vám kódy po každé aktualizaci šablony smažou. Navíc když se na webu něco rozbije tak je mnohem jednodušší deaktivovat celý plugin jedním klikem a v případě že se vada po deaktivaci neprojeví, lze v pluginu jednotlivé snippety vypínat. Není potřeba hledat kde končí kód jednoho snippetu a kde už začíná druhý.
Optimalizace
Instalací pluginů a naplněním webu daty snižujete přirozeně jeho rychlost. Řešením tohoto problému je optimalizace a na tu má Wordpres samozřejmě také pluginy. Optimalizace i za pomoci plug-inu je poměrně pokročilá technika a může se stát, že něco naklikáte špatně a webu spíše ublížíte. Pokud máte zálohu webu není třeba se bát si s pluginem pohrát a následně můžete optimalizaci zkusit nejen na vlastní kůži, ale i za pomocí některých analytických nástrojů jako je Pagespeed Insights nebo GTmetrix. Perfektní optimalizace větších projektů už většinou vyžaduje zásah odborníka.
Pokud máte zájem o web, ale čas Vám nedovolí si začátky s WordPressem projít osobně, rádi Vám web na WordPress postavíme a v případě potřeby pro Vás nebo jiné pracovníky natočíme video jak vkládat uživatelský obsah jako jsou nové články, produkty a nabídky nebo změny datumů či cen. Pokročilejší změny ve vzhledu a funkcionalitě samozřejmě zařídíme my.