Největší webový systém na světě v ČR roste o 2% ročně

Největší webový systém na světě v ČR roste o 2% ročně

Zdroj: https://www.maxpixel.net/photo-6249047

Tady u nás býváme o čtyři roky za světem. Bohužel je tomu tak celou mou IT kariéru a stále se nevyrovnáme ani zdaleka největší IT velmoci – USA. V USA mají MIT univerzitu, univerzitu v Berkley a stovky dalších celosvětově významných IT pracovišť. Výše jmenované univerzity daly vzniknot Open Source licencím a v USA dali také vzniknout nejpoužívanějšímu systému pro správu webu – WordPressu.

Toto CMS, jak se standardně říká systémům pro správu obsahu, dosahuje v celosvětovém měřítku v absolutních číslech 42% zastoupení. V podílu používání systémů CMS je to 62%.

My si vyvtáříme na základě stažení 1 100 000 domén, které máme v databázi, statistiku, která nám říká, že v ČR je WordPress zasoupen pouze na 15% webu. Každoročně se toto číslo zvýší o cca 2%.

Stále to ale není dost.

Proč v USA používá 60% startupů z TOP 1000 startupů WordPress pro svůj web? Proč ve světě tento systém roste? A proč je ČR jako vždy enormně pozadu?

Jde o českou nedůvěru, neznalost cizích jazyků, kdy mnoho čechů si rádo rochní v našem IT rybníčku a žijí ve svých představách, že Nette vládne světu – ano, je z ČR, takže tomu českému určitě.

Ale odpověď na otázku proč výše uvedenou je následující.

Enormní ekosystém. To je také důvod, proč Google překonal a ve finále rozdupal konkurenci v IT na poli mobilních telefonů. Zavedl obchod Google Play, kde nechal vývojáře velmi svobodně tvořit. A tito lidé přinesli Androidu skutečnou hodnotu. Protože co je systém na telefonu bez aplikací v roce 2021? Bez oněch skvělých her, kterými si lidé krátí cestu do práce? A dalších? Je k ničemu.

Proto se žádný jiný systém kromě Applu nemá moc šanci chytit. Ať je sebedokonalejší. Chybí mu přidaná hodnota kvalitního ekosystému. Návody pro programátory, programátorské kity, nasazení do televizí atd.

Stejně tak je tomu u CMS. Desítky tisíc rozšíření k základu znamenají stovky a tisíce již hotových analýz, jak věci dělat a popřípadě nedělat. Chcete totiž multivendor marketplace v mnoha jazycích? Zkuste si jej nechat jít nacenit u skvělých českých closed source firem. Spadne vám brada po obdržení nabídky – a to možná jen nabídky na analýzu takového systému.

Ale proč to dělat, když je nejen analýza hotová a vy si můžete rovnou zaklikat do hotového systému, počit se, ohnout, předělat, upravit a popřípadě vědět, jestli tudy vede cesta či nikoli.

A o to jde. Stavět na hotových řešeních – neřešit jeden a ten samý problém pětkrát dokola. Ale stavět na hotovém řešení, které sice nemusí být v prvopočátku dokonalé pro můj způsob použití, ale v rámci agilního nasazování systémů a aplikací mám velmi rychlou možnost změny, protože klikám do již naprogramovaného. A nemusím měsíce až roky čekat, co vypadne z mého dodavatele IT.

Toto je síla komunity. Toto je síla hotového ekosystému, který si s nasazením řešení rovněž pořizuji. Chtěli byste telefon, kde je v obchodě s aplikacemi těchto aplikací pět? A to ještě od jedné a té samé firmy? Co když se vám nelíbí, jak firma své aplikace vyvíjí nebo naceňuje?

 

…………………………………………

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je CRM systém pod Open Source licencí, který firma implementuje do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.

Sdílejte, ať je nás víc!

Kontaktujete nás.

Rádi poznáme Váš projekt a umíme se pro Váš záměr nadchnout.

info@apertia.cz

+420 772 727 746

Zadejte email a telefon
Ozveme se Vám

Každý týden posíláme novinky ze světa WordPress, webů, eshopů a zajímavostí. Dejte nám svůj e-mail a získávejte novinky také.